MATKOJCIEC

MATKOJCIEC, film, 15 min, 2022

realizacja: Iwona Ogrodzka, Mateusz Panek

Iwona Ogrodzka, Oskar Tomaszewicz, Mateusz Panek, Anna Piotr Smarzyński,

Joanna Synowiec

Tekst Joanny Synowiec:

Matkojciec to film o relacji, która jest wymagająca i opiera się na wsparciu, ale jest równościowa. Oskar ze Smarzyńskim tworzą głębokie relacje, które widoczne są

w każdej minucie, a tym co wydaje się bardzo istotne to pomimo innych temperamentów, potrzeb porządku czy chaosu, stylu modowego, znają się od podszewki, na wskroś. To dla mnie film o prawdziwej komunikacji, w której słowa są znaczące, nawet jeśli są niewyraźnie wypowiedziane. Ale to też film o zmęczeniu i potrzebie stada, które wspiera i konieczności zaspokojnie własnych potrzeb, żeby można z tego czerpać dla innych. O emancypacji matkojca i jego syna. I o tym, że polski system nie widzi już możliwości edukacji i wsparcia systemowego dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jeśli nie masz zasobów w postaci przyjaciół, rodziny, to opieka pozostaje na osobie, która tej roli się podejmuje - statystycznie częściej jest to matka.

Film zrealizowaliśmy kolektywnie i była to bardzo piękna i inspirująca współpraca.

To jest też film, którym chcemy zachęcić do zatrudniania Oskara Tomaszewicza jako aktora w filmach, serialach.

Smarzyński o swojej sytuacji pisze, tak:

Kiedy urodził się Oskar, miałem 22 lata. Gdy spotykasz znajomych czy rodzinę z małym dzieckiem, spodziewasz się gratulacji, życzeń i radości. Mnie mówiono tylko, że nic mnie już nie czeka, że mam przerąbane do końca życia i będę zajmował się tylko opieką. Nie miałem i nie mam na to zgody. W pewnym momencie postanowiłem, że moje życie będzie aktywne i spełnione. Że tyle, ile możemy przeżyć ciekawych i fajnych rzeczy, będziemy przeżywać razem, przy wsparciu rodziny i otoczenia. Jestem aktywistą, razem cieszymy się tęczowym życiem Wrocławia, razem podróżujemy. Prawie nie znam takich osób jak ja, queerowych rodziców dzieci z niepełnosprawnością, czuję się podwójnie dziwny. Ale jest fajnie, choć bywa też bardzo trudno.